Na výletě v Dolní Lomné

Celodenní výlet bývá mezi dětmi jednou z nejoblíbenějších událostí celého roku, na kterou se těší tak moc, že samou nedočkavostí „nemůžou ani dospat“. Pobyt v přírodě na čerstvém vzduchu a změna prostředí jsou ideálním spojením pro nové zážitky a poznávání. Děti z MŠ Husova se v letošním roce vydaly prozkoumat krásu nedalekých Beskyd a všeho, co k nim patří. Mezi zvířátka žijící v tamních lesích nás poutavě vtáhli odborníci zážitkového centra Ursus v Dolní Lomné, kteří nám pomohli podrobněji poznat zvířecí říši a přiblížit jejich život. Takže… batůžky na záda, nastupovat a vyrážíme!Při příjezdu na místo a před samotným začátkem naší výpravy za zvířátky se děti občerstvily svačinkou a poté již s úsměvem na tváři odcházely za paní Zuzanou, která děti pomocí motivačních otázek pomalu lákala do krásně udržované zahrady plné interaktivních prvků. Jako první měly děti možnost pohmatem prozkoumat a porovnat strukturu srsti od divokého prasete, jelena a lišky. Nejvíc se dětem zalíbila na dotek jemná a hebká srst lišky, kterou také podle barvy správně uhádly. Se zavřenýma očima a nastraženýma ušima se děti zaposlouchaly do zvuků okolní přírody, které z nenadání přerušily hlasy a zvuky lesní zvěře typické pro určité období v roce. Velké kostěné parohy dětem napověděly, že je navštívil jelen v říji vábící svou laň. Podle menších parohů děti poznaly, že jelen nepřišel sám, ale se svým kamarádem srncem. Společně pak děti dostaly důležitý úkol. Přiřadit zvířátkům jejich ztracené stopy. Děti se do plnění úkolu vrhly s nadšením, soustředěně pozorovaly a porovnávaly detaily otisků stop, domlouvaly se, kterou stopu kam nalepí. Po správném vyřešení úkolu zvířátka dětem poděkovala a odměnila je omalovánkou a tematickou nálepkou. Na závěr si děti ve dvojicích vyzkoušely z jezírka pomocí síťky vylovit vodní živočichy žijící nejen ve stojatých vodách. Speciální nádobka opatřená zvětšovacím sklíčkem dětem pomohla blíže se seznámit s pulcem, jakožto jedním ze stádia vývoje žáby. Dopolední vzdělávací program a poutavé povídání děti velmi bavilo a na otázku „co se líbilo nejvíce“ odpověděly že „přece všechno!“.Plní nově nabytých vědomostí a zajímavých informaci jsme se na odpolední procházku po okolí šli posilnit do nedaleké restaurace. Všechny děti si na výborném obědě pochutnaly a prázdné talíře byly pochvalou pro kuchaře.Počasí nám vyšlo také na jedničku s hvězdičkou, sluníčko se na nás usmívalo a my si tak mohli užít krásný květnový den. Celodenní pobyt venku dokonce některé z nás unavil tak, že jsme si cestu nazpátek zkrátili krátkým šlofíkem. Výlet jsme si všichni moc užili a už teď se těšíme, kam se podíváme příští rok!

Kristýna Konevalová,Dis.