Pilné jako včeličky

Jak moc je toto přísloví pravdivé se mohly děti z MŠ Husova v Orlové Městě přesvědčit na vlastní oči a uši. Dětem bylo dáno co nejvíce prostoru objevit vše prožitkem a rozšířit si poznatky o světě kolem nás.  O světě a životě včel. Jak to probíhá v úlu, ale také to, co nám včela dává. Prostě vše, co se týká včel, nás provázelo po celý týden. Tak se děti proměnily ve včelky, postavily si úl z různých stavebnic, nebo si ho vyrobily z medových lupínků. Nezůstalo však jen u stavění. Pokusily se nakrmit malé včelky mateří kašičkou, kterou nabíraly pipetami. Sbíraly pylová zrnka v podobě PET víček, ale bylo potřeba uložit je podle barev do připravených pláství. Předvedly včelí tanec, aby i ostatní včelky věděly, kde mají sbírat nektar. Zahrály si na medvěda, který si rád pochutná na čerstvém medu přímo z úlu. Pomocí párátka si děti vyzkoušely, jaké to je, jestliže nás píchne včela a jak se správně v blízkosti včely chovat. Děti se seznámily s životním cyklem těchto malých létajících šikulů a udělaly si představu o tom, co všechno včelka za svůj život zvládne. Děti dostaly prostor pro vlastní nápady, které mohly nejen výtvarně zachytit. A že těch nápadů bylo. Náš včelí týden byl završen krátkou přednáškou odbornice na slovo vzaté. Navštívila nás paní z Včelí banky z Petrovic u Karviné. Dozvěděli jsme se, jak se těží vosk, zhlédli rámek, do kterého si včelky schovávají med.  Jak se používá „dýmák“ a jaké je vhodné oblečení pro včelaře. Vše bylo doprovázeno krátkým videem, které vyprávění krásně doplňovalo. Závěrem mohly děti vyzkoušet, jak se s včelím voskem pracuje a společně s rodičem si podle návodu vyrobili svíčku, která jim doma bude nádherně vonět. A můžeme potvrdit, opravdu jsme celý týden byli pilní jako včeličky.

Bc. Naděžda Chorzempová