Strašidelný den na MŠ Husova

Svátek Halloween, jehož kořeny sahají do dávných keltských dob, byl u nás donedávna známý pouze z filmů a seriálů. Slaví se 31.října, tedy den před slavností Všech svatých, s níž úzce souvisí. Typickým znakem pro něj je svítilna vyřezaná z dýně se zapálenou svíčkou uvnitř. V jiných zemích dokonce děti převlečené do strašidelného kostýmu chodí po setmění na halloweenskou koledu, přičemž domy v ulici jsou vyzdobeny množstvím dýní, umělými pavučinami, pavouky, černými kočkami, čarodějnicemi, kostrami a dalšími strašidelnostmi. U nás si Halloween povětšinou vystačí  s vydlabáním a vyřezáním dýně, nicméně nic nebrání tomu, abychom si jej v MŠ Husova trochu více užili.Děti na tento den dostaly za domácí úkol vyrobit z ovoce, či zeleniny strašidýlko, které nám vytvoří tu pravou halloweenskou atmosféru. Je jasné, že do tvoření se zapojilo povícero členů rodiny. A tak se stalo, že nám při vchodu do MŠ vyrostla krásná výstavka hodnotných děl, která se stala součástí strašidelného dne. Halloweenská show začala prohlídkou výstavy. Následoval strašidelný tanec, házení papírovou dýní, lákání pavoučka na pavučinku a nebo vylovení sladkostí skeletem ruky z divotvorného hrnce. A podle všech výrazů bylo vidět, že si to děti náležitě užily. Teda spíše netopýr, duch, upír, několik koster, čarodějové a čarodějky, kočka, pavouk, Batman a dokonce i jedna dýně. Hitparáda kostýmů byla opravdu ohromná, což mohli zhodnotit i rodiče, kteří ráno přivedli své děti. No a odpoledne, když je vyzvedávali, se zapojili do hlasování o nejoriginálnější výrobek, čímž sami rozhodli o vítězi. A přestože  je umělecká hodnota výtvorů ovoce sebevětší, pobyt v teple jim na trvanlivosti rozhodně nepřidá, proto všechny výrobky putovaly do venkovní expozice na okenní parapety, abychom jsme se z jejich strašidelné krásy mohli kochat co nejdéle nejenom my, ale i kolemjdoucí.

Bc. Naděžda Chorzempová