Zahrada má nové vzdělávací prvky

Podzimní období je v plném proudu a zahradou MŠ Husova v Orlové-Městě se jako každý rok šíří barvy podzimu. Pestré barvy najdeme na každém kroku. A letos poprvé můžeme vidět podzimní listí i mezi bylinkami. V měsíci říjnu totiž proběhla úprava přilehlé zahrady, díky níž se rozzářilo nejedno dětské očko. V areálu MŠ přibylo devět nových prvků, které mimo estetické funkce mají i funkci edukační. Prostředky na vybudování zahrady vhodné pro ekologickou výchovu dětí byly schváleny ministerstvem životního prostředí
ve výši 470 798,90 korun. Podpora ze strany fondu Národního programu Životního prostředí činí 85 %, tedy 400 179,07 korun
a spoluúčast města Orlová činí 15 %, tedy 70 619,83 korun. Dominantou zahrady je bylinková spirála, na které mohou děti poznávat různé druhy bylinek, zjistí, že kromě krásného aroma, mohou bylinky sloužit k dochucení, přispějí k upevnění zdraví a mimo jiné zjistí, že o rostlinky je potřeba pravidelně pečovat. Obdobně je to s vyvýšenými záhony. Ty se hodí zejména pro pěstování rostlin náročnějších na závlahu. Děti si na jaře zasadí zeleninu, kterou později  i ochutnají. Mezitím se o ni musí postarat, například pravidelným okopáváním ale také zaléváním. A to určitě nebude problém, jelikož o dostatek vody pro závlahu se postará retenční nádrž s ruční pumpou a jistě se najde dost ochotných zahradníků pro zalévání rostlinek, bylinek, zeleniny a ovocných keřů. Na keřích se krásně uvidí typický vegetační cyklus začínající na jaře vyrašením pupenů a listí, kvetením, vývojem plodů, jejich dozráním spojeném s ochutnávkou a nakonec zbarvením listí a jeho opadáním. Když budou děti na jaře pozorně sledovat květy na všech rostlinkách, možná uvidí, jak se na jejich opylení  podílí i hmyz, jež se usídlil v hmyzím hotelu, případně v broukovišti, které jsou rovněž novými prvky zahrady. Vše co děti uvidí, udělají, nebo co je zaujme, si poznamenají na tabuli, kterou zaplní z obou stran poznámkami a malůvkami. A po náročné pěstitelské práci si mohou děti odpočinout u nového posezení. A pokud dají před zahradničením přednost stavitelské činnosti v pískovišti, tak je nyní před rozmary počasí ochrání plachta, která jim poskytne dostatek stinného místa.

Z nových prvků jsme všichni nadšeni a těšíme se na jaro, až je budeme moci plně využívat. Velice děkujeme ministerstvu životního prostředí ČR a městu Orlová, kteří se na pořízení těchto prvků podíleli.

Bc. Naděžda Chorzempová